Podróżuj i fotografuj z pomysłem

Za chwilę wyruszasz w niesamowitą podróż, walizki już gotowe i chcesz się upewnić, że masz środki, aby uchwycić najważniejsze momenty w aparacie. Fotografia podróżnicza może dać głębokie i mocne obrazy, jeśli masz niewielką wiedzę i bystre oko.

Oprawa

Aby poprawić kompozycję swoich zdjęć, znajdź najbardziej fotogeniczne ustawienia w odwiedzanym obszarze. Jeśli znajdziesz się na wsi, dowiedz się, czy są dostępne punkty widokowe, krajobrazy, wodospady lub inne cuda natury. W bardziej miejskim otoczeniu skorzystaj z przewodnika lub poproś mieszkańców, aby polecili godne uwagi dzielnice, zabytki lub promienne restauracje. Znalezienie tych wyjątkowych miejsc zapewni Ci jedne z najlepszych tła dla idealnego ujęcia.

Trenuj swoje oczy i znajdź inspirację, przeglądając Instagram i Pinterest w poszukiwaniu innych przykładowych zdjęć z podróży. Lonely Planet, GoPro i National Geographic oferują niesamowite zdjęcia z podróży, z których z pewnością zaczerpniesz inspirację.

Transport i działalność

Poświęć trochę czasu na przemyślenie opcji transportu, decydując, który środek transportu będzie najbardziej przyjazny dla zdjęć. Na przykład zamiast ryczeć w malowniczej okolicy autobusem, możesz równie dobrze wypożyczyć rower. Umożliwi to zatrzymanie się i strzelanie migawki w dowolnym momencie.

Jeśli znajdziesz się nad jeziorem, nie ograniczaj się tylko do robienia zdjęć z brzegu – wynajmij kajak lub łódź i wypłyń na środek wspaniałych wód, aby zrobić nieoczekiwane, kreatywne zdjęcia. Ponadto można wypróbować niektóre bardziej nietypowe sposoby podróżowania, w tym balony na ogrzane powietrze, przejażdżki, która może dać niesamowite widoki z lotu ptaka!

Oświetlenie i lokalne wydarzenia

Czas to niezwykle ważny czynnik, jeśli nie najważniejszy, szczególnie jeśli chodzi o uzyskanie najlepszego zdjęcia. Należy wziąć pod uwagę ilość dostępnego naturalnego oświetlenia a także porę dnia. Najlepszą porą dnia na fotografowanie jest godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem słońca, gdy słońce jest nisko na niebie – czasy te określa się mianem złotych godzin.

W restauracjach poproś o stolik przy oknie, abyś mógł wykorzystać światło, aby zrobić świetne zdjęcia swoich pysznych potraw. Fotografuj swoich ludzi w cieniu lub przy słabym świetle, aby zmniejszyć mrużenie oczu i ostre cienie. Staraj się nie używać lampy błyskowej, ponieważ może to zakłócać działanie innych; jeśli wykorzystasz naturalne światło, możesz uzyskać wyraźne, soczyste obrazy, które uchwycą naturalne piękno Twoich ustawień i obiektów.

Przeprowadź research przed wyruszeniem w podróż. Dowiedz się, które wydarzenia odbędą się w pobliżu miejsca docelowego – niezależnie od tego, czy jest to cotygodniowy targ rolników, coroczne wydarzenie muzyczne, zbiorowiska społeczności lub festiwal kulturalny. Uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach pozwoli uchwycić ducha odwiedzanego miejsca. Podróże to przecież idealna okazja na poznanie kultur i zwyczajów określonych społeczności.

Pamiętaj o kilku wskazówkach i radach dotyczących fotografowania różnych przedmiotów, dodawanie kontekstu do fotografowanego obiektu, używanie teleobiektywu i fotografowanie w trybie serii.

Author: fotofaktory.pl