Architektura – łatwy obiekt dla fotografów czy wręcz przeciwnie?

Fotografia architektury dotyczy budynków, pomników, wnętrz i elementów zewnętrznych. Obrazy te służą celom artystycznym, albo dokumentują estetykę konstrukcji.

Ogólne cechy

Fotografia architektury jest znacznie „wolniejsza” niż inne dziedziny fotografii. Szczególnie w porównaniu do fotoreportażu lub fotografii sportowej.
Sporo czasu spędzasz na rozmyślaniu nad sceną lub otoczeniem.
Oznacza to, że Twój aparat nie musi skupiać się na prędkości czy na przykład trybach zdjęć seryjnych.

Musisz skupić się na jakości. Użyj niskiej czułości ISO, rób zdjęcia w formacie Raw i korzystaj z narzędzi do edycji. Dzięki nim jesteś w połowie drogi do robienia niesamowitych zdjęć.
Kilka obiektywów w twoim aparacie pozwoli ci na wszechstronność. Możesz sfotografować wiele różnych struktur i scenariuszy.

Niektórzy fotografowie używają specjalistycznego sprzętu. Kamera wielkoformatowa pomaga zminimalizować błędy paralaksy. Często znajdują się one na kątowych obrazach struktur.
Inne wyposażenie, takie jak obiektyw uchylno-przesuwny, również dodaje kreatywności akcentowi na zdjęciach.

Odpowiednie soczewki

Soczewki w fotografii architektonicznej pozwalają na dynamiczne rejestrowanie struktur. Niektóre, takie jak podstawowe obiektywy, zapewniają bardzo ostre obrazy i mniej zniekształceń. Jednak, aby sfotografować bliższą scenę, musisz zbliżyć się do obiektu. Obiektywy zmiennoogniskowe pozwalają uchwycić szerszą lub bliższą ramkę bez ruchu. Ich ostrość może zmniejszać się przy różnych ogniskowych. Soczewki odchylno-przesuwne to coś, co należy wziąć pod uwagę. Pomagają wyeliminować zniekształcenia perspektywy, choć są bardzo drogie, ale dają świetne wyniki.

Inne gadżety

Jeśli chcesz bawić się przy długich czasach naświetlania, warto wybrać stopniowany filtr ND. Ten filtr odcina ilość światła padającego na czujnik. Jest to świetne, gdy wyczerpałeś już opcje trójkąta ekspozycji.
System zwalniania kabla lub zwalniania migawki poza aparatem doskonale nadaje się do ograniczenia drgań lustra do minimum.
Oznacza to również, że nie musisz przytrzymywać przycisku przez dłuższy czas.
Jednym z korzystnych przedmiotów jest poziom ducha / bańki. W fotografii architektury proste linie są bardzo ważne.
Ten mały gadżet pomaga utrzymać poziom aparatu na trzech różnych poziomach jednocześnie.

Architektura czy zdjęcia miast wymaga poświęcenia nieco większej ilości czasu na fotografowanie obiektu. Struktura bowiem nie zmieni się w najbliższym czasie. Możesz jednak wykorzystać ten dodatkowy czas na zbadanie najlepszego ustawienia aparatu. To pole jest nieco bardziej wybredne, jeśli chodzi o kompozycję i perspektywę. Celuj w proste linie oraz czystą i mocną ramę.
Kluczowym słowem jest tutaj jakość. Istnieje wiele różnych obiektów, które możesz sfotografować. Wszyscy proszą Cię o wykorzystanie swojej kreatywności.

 

Author: fotofaktory.pl