Uchwyć chwilę nawet jako amator fotografii

Fotografia sportowa to dość trudny temat. Uchwycenie ekscytującej imprezy sportowej, niezależnie od tego, czy jest to piłka nożna, rugby, siatkówka, tenis i wszystko inne, to wspaniałe uczucie dla wszystkich zaangażowanych. Ale w jaki sposób możemy uzyskać ujęcia, które widzimy w czasopismach i gazetach?
Oto kilka najważniejszych wskazówek dla początkujących dotyczących fotografii sportowej, mam nadzieję, że znacznie poprawi to twoje zdjęcia sportowe!

Czego potrzebujesz:

Będziesz potrzebować cyfrowej lustrzanki lub aparatu, który pozwala ustawić własny czas otwarcia migawki. Jeśli nie używasz żadnego z nich, prawdopodobnie nie będziesz w stanie robić bardzo dobrych zdjęć sportowych.

Kiedy po raz pierwszy przybywasz na wydarzenie, zwłaszcza sportowe dla dzieci, pamiętaj, że musisz uzyskać pozwolenie na robienie zdjęć. Gdy ono pojawi się jesteśmy gotowi do strzału!

Musisz posiadać obiektyw lub zakres zoomu o wartości co najmniej 200 mm.
Ogniskowa większa niż 200 mm jest oczywiście znacznie lepsza, ponieważ pozwoli ci zbliżyć się do akcji i bez możliwości przybliżenia nie będziesz w stanie odizolować żadnego z twoich obiektów. Dwa popularne obiektywy dla początkujących to Nikkor AF-S DX 18-300 mm f / 3. 5-5. 6G ED VR lub Canon EF 100-300 mm f / 4. 5-5. 6 USM.

NIE używaj trybu pełnej automatyki

Jest to częsty błąd popełniany przez fotografów amatorów. Zazwyczaj ustawiają aparat w trybie automatycznym lub w trybie wstępnym oznaczonym „sport” lub „akcja”. Chociaż czasami może to działać OK, aby naprawdę przejść do następnego poziomu, musisz użyć trybu półautomatycznego.

Użyj krótkiego czasu otwarcia migawki

W fotografii sportowej chcesz się upewnić, że czas otwarcia migawki w aparacie jest wystarczająco szybki, aby uchwycić szybko poruszające się ciała sportowców. Do zatrzymania ruchu wymagany jest czas otwarcia migawki wynoszący co najmniej 1/500 sekundy. Staraj się nie schodzić poniżej 1/500 sekundy.

Użyj trybu Priorytet przysłony

Tryby typowej lustrzanki cyfrowej to Automatyczny, Automatyczny program, Priorytet migawki, Priorytet przysłony i Ręczny. Przysłona jest wyświetlana literą A na aparacie Nikon i AV na Canonie. Jest to numer przysłony, który określa ilość światła wpadającego do matrycy aparatu. Jeśli nie korzystasz z cyfrowej lustrzanki, nie musisz się martwić o ustawienie przysłony, a raczej o czas otwarcia migawki, który wkrótce osiągniemy. Po ustawieniu przysłony aparatu w trybie priorytetu przysłony pozwalamy aparatowi określić czas otwarcia migawki. W jasny, słoneczny dzień jest to zwykle najlepsze ustawienie. Wielu profesjonalistów zajmujących się fotografią sportową korzysta z trybu priorytetu przysłony. W tym trybie chcemy ustawić bardzo dużą przysłonę, która jest małą liczbą przysłony, na przykład f / 2. 8 lub f / 4. Zapewni to wpuszczenie jak największej ilości światła, co z kolei powie aparatowi, że do prawidłowej ekspozycji potrzebny jest krótki czas otwarcia migawki. Gdy w aparacie jest więcej światła, pozwoli to na krótszy czas otwarcia migawki, pomagając w ten sposób zatrzymać akcję.

 

Author: fotofaktory.pl