Techniki kompozycyjne poprawiające jakość zdjęć

Opanowanie ustawień ręcznych aparatu i zrozumienie podstawowych pojęć, takich jak przysłona i czas otwarcia migawki, ma kluczowe znaczenie dla każdego, kto chce poprawić swoje umiejętności fotograficzne. Ale prawda jest taka, że ​​najważniejsze aspekty fotografii tak naprawdę mają niewiele wspólnego z samym aparatem.

Kompozycja jest tego dobrym przykładem, ponieważ zrozumienie, jak komponować zdjęcie, pomoże Ci uzyskać mocniejsze obrazy, niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia lustrzanką cyfrową, czy telefonem z aparatem.

W fotografii kompozycja odnosi się do tego, co zawierasz na zdjęciu i jak chcesz to przedstawić. Komponując fotografię w określony sposób, możesz przyciągnąć wzrok widza do tematu. Oczywiście najbardziej znaną techniką kompozytorską i prawdopodobnie pierwszą, o której się nauczysz, jest zasada trójpodziału, o której pisaliśmy już wcześniej na blogu Bob Books.

Istnieją różne rodzaje kompozycji, których możesz użyć, aby stworzyć wyważone i estetyczne zdjęcia. Oto kilka technik kompozycyjnych, które poprawią twoje zdjęcia i poszerzą twoje możliwości twórcze.

Kadrowanie – podstawowe informacje

Kadrowanie to popularna technika komponowania, która polega na wykorzystaniu elementów sceny do stworzenia ramki wokół tematu. Może to służyć podkreśleniu twojego tematu, ale może również zapewnić kontekst i pomóc opowiedzieć historię za pomocą twojego obrazu.

Na przykład, jeśli sfotografujesz widok z okna sypialni, ale nie obejmuje ramy okna ani żadnej części pokoju, widz nie będzie miał możliwości dowiedzenia się, że jesteś w środku i wygląda to jak każdy inny obraz krajobrazu lub miasta. To tylko podstawowy przykład, ale możliwości są nieograniczone. Na przykład możesz zrobić to samo, używając drzwi, półki na książki, lustra, a nawet gałęzi drzewa lub krzewu.

Linie wiodące

Możesz użyć linii, aby zwrócić uwagę na główny obiekt zainteresowania na zdjęciu, a także są to doskonały sposób na stworzenie poczucia głębi i poprowadzenie wzroku widza przez obraz.

Linie wiodące mogą być poziome, pionowe, ukośne lub zakrzywione. Niektóre przykłady wiodących linii, które możesz zobaczyć wokół własnego domu, obejmują takie rzeczy, jak szyba okienna, schody, a nawet długi stół. Przed zrobieniem zdjęcia poświęć chwilę na obserwowanie sceny przed sobą, aby dostrzec wszelkie linie, które mogą być obecne i zastanów się, jak możesz je wykorzystać w swojej kompozycji. Może to być ołówek wskazujący określone słowo na stronie lub korytarz prowadzący do częściowo otwartych drzwi.

Symetria

Symetria może być potężnym narzędziem kompozycyjnym, ponieważ ludzie w naturalny sposób przyciągają symetrię i równowagę. Spokojne jezioro, w którym odbija się krajobraz nad nim, jest tego doskonałym przykładem, ponieważ obraz jest przedzielony przez jezioro, ale dwie połówki są prawie identyczne.

Istnieje jednak wiele sposobów wykorzystania symetrii do tworzenia bardziej wciągających lub przyciągających wzrok obrazów. Na przykład możesz sfotografować osobę obok jej odbicia w oknie lub lustrze albo przeciąć jabłko prosto przez środek i sfotografować dwie połówki obok siebie.

Ujemna przestrzeń

Ujemna przestrzeń na zdjęciu odnosi się do obszarów obrazu, które pozostają otwarte, takich jak niebo lub inne obszary obrazu, takie jak pusta ściana, długi odcinek podłogi lub inne puste tło. Pozostawienie negatywnej przestrzeni może wyróżnić główny obiekt, a także wywołać pewne emocje, niezależnie od tego, czy chcesz, aby Twoje zdjęcie przekazywało ciszę i spokój, czy poczucie tajemnicy.

Oczywiście pozostawienie dużej ilości negatywnej przestrzeni nie zawsze będzie najlepszą lub jedyną dostępną opcją, ale ważne jest, aby znać tę technikę komponowania, aby wiedzieć, jak ją wykorzystać, gdy nadarzy się okazja.

Author: fotofaktory.pl