Ujęcia z nieba czyli fotografia dronem.

W ciągu ostatnich kilku lat popularność fotografii dronem wzrosła. Oprócz zapewnienia entuzjastom fotografii możliwości robienia zdjęć z niezwykłych punktów widokowych, zdjęcia z dronów oferują większą wszechstronność do zastosowań profesjonalnych. Fotografowie mogą teraz włączać zdjęcia lotnicze do swoich usług, co pozwala im oferować klientom bardziej zróżnicowane opcje.

Dron i zdjęcia tym sprzętem to wciąż niesamowita nisza współczesnej fotografii, w którą warto się zagłębić, szczególnie dla odważnych strzelców, którzy chcą przenieść swoją fotografię na nowy poziom – dosłownie i w przenośni. Przede wszystkim pozwoli to uzyskać oszałamiające, wysokiej jakości zdjęcia lotnicze i zmaksymalizować wykorzystanie swojego drona.
Oto kilka wskazówek dotyczących fotografowania z drona

Prognoza UAV i nagrywanie w formacie RAW

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed zabraniem drona na sesję zdjęciową, jest sprawdzenie prognozy UAV, która zawiera ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa zarówno pilota, samolotu, jak i innych osób lub budynków w pobliżu. Informuje, które obszary są niedostępne, jaka będzie pogoda tego dnia, ile satelitów GPS jest aktywnych na danym obszarze i wiele innych.
Zawsze sprawdzaj prognozę przed wyjazd em, ponieważ może to pomóc w odpowiednim zaplanowaniu sesji.

Robienie zdjęć w formacie cyfrowym RAW zapewnia większą wszechstronność w obróbce obrazu. W ten sposób otrzymujesz nieskompresowane, bezstratne dane obrazu z czujnika. Znaczna ilość szczegółów i rozdzielczości, które można zachować, obejmuje więcej poziomów jasności, co pozwala na dokonanie większej ekspozycji i dopasowania kolorów bez nadawania zdjęciu nienaturalnego wyglądu – lub, co gorsza, posteryzacji z powodu pasm kolorów, które są powszechne w obrazach JPEG o niskiej rozdzielczości.

Większość wysokiej klasy dronów, które są dostarczane z wbudowanymi aparatami, obsługuje format RAW dla zdjęć, ale jeśli masz modułowego drona, który pozwala na zmianę aparatu, upewnij się, że masz taki, który umożliwia fotografowanie w formacie RAW.

Odpowiednia kompozycja

Kompozycja to najważniejszy aspekt obrazu. To dyktuje ułożenie wszystkich elementów wizualnych w kadrze, równowagę między negatywną i pozytywną przestrzenią, a nawet równowagę kolorów w obrazie. Zwykle potrzeba kilku prób i błędów, aby uzyskać pożądaną kompozycję, ale przy bezpośrednim użyciu aparatu z kilkoma godzinami pracy baterii nie stanowi to problemu. Jednak w przypadku dronów nie masz takiego samego luksusu. Teraz drony mają średnio od 25 do 30 minut lotu, więc jeśli próbujesz uchwycić określoną scenę lub obiekt, absolutnie konieczne jest, abyś zrobił to dobrze za pierwszym razem.

Aby pomóc Ci upewnić się, że obrazy są odpowiednio skomponowane, upewnij się, że oprawisz obrazy za pomocą nakładki siatki trzeciej. Kamery dronów zwykle mają siatkę trzeciej części (w dołączonej aplikacji), aby pomóc użytkownikom dokładniej kadrować zdjęcia, poprawiając w ten sposób ich kompozycje. Jeśli masz możliwość korzystania z siatki nakładki, nie zapomnij jej użyć, ponieważ nie tylko pomaga to uzyskać właściwą kompozycję za pierwszym razem, ale także pomaga uniknąć niepotrzebnego przycinania na etapie przetwarzania końcowego

Author: fotofaktory.pl