Jak fotografować opuszczone miejsca?

Opuszczone budynki stały się jednym z ulubionych tematów do fotografowania. Z biegiem czasu zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, jak najlepiej wykorzystać możliwości fotografowania w takich warunkach.

Przynieś latarkę.

Najważniejszą wskazówką, jaką możemy udzielić każdemu, kto planuje odwiedzić opuszczony budynek, jest zabranie ze sobą latarki. Większość tych miejsc jest pozbawiona prądu i będzie miała ograniczone naturalne światło. W związku z tym będziesz potrzebować latarki, aby poruszać się po ciemnych pokojach i korytarzach, które napotkasz.

Poza bardziej oczywistym zastosowaniem latarka może stanowić również ciekawe źródło oświetlenia zewnętrznego. Wystarczy nawet mała latarka LED, którą można nosić w torbie na aparat i używać do oświetlania pomieszczenia podczas długiego naświetlania. Podczas gdy stroboskop z pewnością może być skuteczny w wielu takich sytuacjach, latarka zapewnia wysoki stopień precyzji przy oświetleniu. Możesz bezpośrednio kontrolować, co się świeci i na jak długo. Latarka może również dodać element ruchu do oświetlenia, który spowoduje niezwykłą kombinację cieni, której w przeciwnym razie nie mogłaby mieć lampa błyskowa. Potrzeba trochę praktyki, aby poczuć, ile światła wystarczy, ale przy pewnej pracy wyniki mogą być bardzo satysfakcjonujące.

Statyw nie jest opcjonalny.

Ze względu na powyższe warunki oświetleniowe nie trzeba dodawać, że będziesz potrzebować statywu. Ponad połowa zdjęć, które są robione w takich miejscach, jest wykonywana na statywie z długim czasem naświetlania, od kilku do nawet 20 lub 30 sekund.

W przypadkach, gdy nie ma aparatu na statywie, pomocna jest również stabilizacja obrazu i szybkie obiektywy. Dobrym obiektywem jest obiektyw 17-50 mm f / 2,8 w połączeniu ze stabilizowanym przetwornikiem w korpusie aparatu. Szeroko otwarty, zwykle pozwala uzyskać stosunkowo ostry obraz przy 1/10 sekundy. Najczęściej jednak najlepsze rezultaty daje fotografowanie na statywie.

Kontroluj ekspozycję.

Nieprawdą jest, że wszyscy poważni fotografowie powinni robić zdjęcia ręcznie przez 100% czasu. Jest wiele przypadków, w których kamera prawidłowo mierzy oświetlenie, a tryb autopilota jest w porządku. Niestety ta taktyka nie zadziała w większości opuszczonych budynków.

Ze względu na ekstremalne warunki oświetlenia w tych przestrzeniach musisz kontrolować wszystkie aspekty ujęcia. Czasem trzeba np. sterować przysłoną oraz kontrolować czas otwarcia migawki, żeby zapewnić odpowiednie oświetlenie.

Idź szeroko.

Obiektyw szerokokątny może naprawdę zwiększyć poczucie pustki i złych przeczuć w tych budynkach. Posiadanie czegoś, co może rozciągać się szeroko na małych obszarach, które będziesz fotografować, może być ogromną korzyścią.

Podkreśl nastrój.

Użyj kreatywnych ujęć i perspektyw, aby odtworzyć naturalny charakter budynków, żeby twoja fotografia była jeszcze lepsze. Ustaw aparat nisko nad ziemią i strzelaj w górę, aby podkreślić ogrom pomieszczenia, lub sfotografuj pod kątem, aby zwiększyć poczucie dezorientacji. Jako fotograf opowiadasz historię miejsca, w którym się znajdujesz, a nawet subtelne przesunięcie perspektywy aparatu może mieć ogromny wpływ na nastrój zdjęcia.

Skoncentruj się na szczegółach.

Chociaż łatwo jest dać się wciągnąć w architekturę, staraj się również zwracać uwagę na odrzucone przedmioty i szczegóły w okolicy. Krzesła, książki, telefon i inne pozostałości z dawnych czasów mogą stanowić potężny element centralny obrazu. Skupienie się na jednym obiekcie może również działać jako kotwica w chaotycznym środowisku.
Ostatnia wskazówka to ostrożność podczas eksploracji tych budynków. Żadne zdjęcie nie jest warte narażania siebie, więc gdy wybierasz się w takie opuszczone miejsca, zachowaj szczególną ostrożność.

 

Author: fotofaktory.pl