Jak ulepszyć kompozycję fotograficzną?

Pierwsza część to Twoja wizja tego, czym chcesz, aby Twoja fotografia była i nauka umiejętności komponowania atrakcyjnych obrazów. Twoja wiedza techniczna da Ci jedynie możliwość realizacji Twojej wizji i maksymalnego wykorzystania stworzonej przez Ciebie kompozycji. Nie zastąpi możliwości oglądania i komponowania oszałamiających kompozycji.

Więc wszystko powinno płynąć z dobrej kompozycji. A kiedy uczymy się o kompozycji, warto pamiętać słowa „Naucz się zasad jak zawodowiec i łam je jak artysta”. Zasady, wytyczne, pomysły na kompozycję dadzą ci punkt wyjścia, pomogą rozwinąć twoje umiejętności i wyprowadzą cię z rutyny. Ale nie należy ich naśladować niewolniczo ani na zawsze.

Oto kilka pomysłów na to, co możesz zrobić, aby Twoje kompozycje były bardziej urzekające. Pamiętaj jednak, że tworzenie całkowicie wyjątkowych kompozycji sprowadza się do stworzenia własnego stylu. Nie daj się więc zbytnio zwieść poradom innych fotografów na ten temat. Fotografia jest badaniem świata twoimi oczami, jest całkowicie subiektywna, całkowicie polega na łączeniu się z tym, co Cię inspiruje i ekscytuje. Po prostu wybierz pomysły, które mają sens i Cię motywują.

1. Światło.

Fotografia jest dla mnie bardziej niż cokolwiek innego, a nauka rozpoznawania interesującego światła jest jedną z najlepszych umiejętności do nauczenia się. Światło, które robi coś ciekawego, jest piękne lub kolorowe; weźmie dobry temat i zamieni go w coś zupełnie niesamowitego.

Światło to mój punkt wyjścia podczas robienia zdjęć. To jest to, co rozważam w pierwszej kolejności i to, co wpływa na mnie najbardziej przy podejmowaniu decyzji, co sfotografować. Szukaj światła, które robi dziwne i cudowne rzeczy – tworzy długie cienie, rozproszone światło padające na zniszczoną ścianę, odbijające się, tworząc wybuchy kolorów. Szukaj też koloru światła: chłodnego niebieskiego światła przed świtem, zimnego, prawie przezroczystego światła zimowego popołudnia, intensywnego pomarańczowego światła o zmierzchu – i tego, jak wpływa to na fotografowany obiekt. Zawsze myśl: jak najlepiej wykorzystać fotografowane przeze mnie światło?

2. Prostota: myśl trójkami.

Prostota jest często bardzo trudna do osiągnięcia i może być większym wyzwaniem niż bardziej złożone kompozycje. Uważam, że może być nieporozumienie co do tego, jak osiągnąć prostotę w swoich zdjęciach. Ludzie często myślą, że chodzi o zrobienie zdjęcia jednego tematu. Ale tak naprawdę rzadko robię zdjęcia, które zawierają tylko jeden temat. Zwykle musi być jeden przedmiot z co najmniej jednym, ale zwykle dwoma elementami pomocniczymi. Więc lubię mówić – myśl trójkami.
Ludzie uwielbiają myśleć trójkami – (śniadanie, obiad, kolacja; przeszłość, teraźniejszość, przyszłość; małe, średnie, duże). We wszystkim lubimy znajdować rytmy i schematy.

3. Rusz stopami.

Kiedy patrzysz na pracę profesjonalnego fotografa, jedyną rzeczą, którą robią oni bardziej niż fotograf amator, jest ruch. Możesz mieć przed sobą zabójczy strzał, ale nadal musisz znaleźć zabójczy kąt, który sprawi, że strzał będzie naprawdę wyjątkowy. Każde ujęcie ma idealny kąt, a Twoim zadaniem jest go znaleźć. Jeśli kręcisz obiekt, który kochasz, a potem patrzysz na swoje zdjęcia i jesteś rozczarowany tym, co znajdziesz, gwarantuję, że dzieje się tak dlatego, że nie znalazłeś idealnego kąta.

Wejdź na ten dach, połóż się na podłodze, poruszaj stopami, aż to, co zobaczysz w kadrze, znajdzie się pod najlepszym możliwym kątem, najlepszą możliwą pozycją, w jaką możesz się manewrować. Ubrudź się, jeśli musisz. Wymaga to cierpliwości (i dobrych kolan), ale dobra kompozycja w fotografii jest tego warta.

Author: fotofaktory.pl