Dziecięce zdjęcia – jak łatwo zrobić ładne ujęcia?

Niemowlęta w mgnieniu oka przechodzą od spokojnych, śpiących stworzeń, które pozostają w jednym miejscu, do małych, nieustannych wiązek energii, które nigdy nie przestają się poruszać. Ta stała energia sprawia, że robienie zdjęć maluchom (a czasami nawet starszym dzieciom) wydaje się niemożliwe.

Termin „pozy” w pozach dziecięcych jest używany luźno. Pozowanie niemowlęcia lub małego dziecka nie mieści się w tradycyjnej definicji wskazującej dorosłym, gdzie usiąść i gdzie położyć ręce. Chodzi bardziej o stworzenie scenariusza, w którym młodzieniec będzie się uśmiechał naturalnie i pozostanie w pozycji nieco bardziej przyjaznej dla zdjęć.
Maluchy i aktywne dzieci nie „pozują” dobrze, w każdym razie nie w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Wejdź na sesję fotograficzną dla dzieci z otwartymi oczekiwaniami.

Najlepsza fotografia malucha i fotografia dziecięca to praca z wyjątkowymi wybrykami tego dziecka. Przyjmij do wiadomości fakt, że powstałe zdjęcia prawdopodobnie nie będą wyglądać dokładnie tak, jak te w Twojej głowie.

Podążaj za najmłodszymi

Zwykle wybieraj się na sesję zdjęciową z dziećmi z kilkoma pomysłami na uchwycenie prawdziwego uśmiechu. Ale najlepsze zdjęcia często wynikają z prostego śledzenia tego, co maluch chce robić. W razie potrzeby możesz zmodyfikować tę czynność, wybierając to, co najlepiej pasuje do zdjęć.

Na przykład fotografowanie na weselu z bardzo młodym nosicielem obrączek. Nie chce siedzieć nieruchomo do zdjęcia z panną młodą i panem młodym. Chce tylko biegać po zakończeniu ceremonii. Więc zrób w tle pocałunek młodej pary i pozwól mu biegać. Dzieciaki mają zazwyczaj największy uśmiech na twarzy.

Jeśli dziecko chce zbierać kwiaty, fotografuj, jak zbiera kwiaty. Jeśli chce kręcić się w kółko, pozwól mu kręcić się w kółko – i sfotografuj śmiech, gdy upadnie.
Podążanie za ich wskazówką jest często szczególnie ważne na początku sesji, jeśli dziecko jest energiczne. Kiedy uwolni trochę energii, może bardziej zwolnić, aby zrobić bardziej stacjonarne zdjęcia.

Pozwól im biegać i tańczyć

Jeśli dzieciaki chcą biegać, włącz ciągły autofokus, podkręć czas otwarcia migawki, umieść je w miejscu z dobrym tłem i pozwól im działać.
Czy łatwiej jest robić portrety osoby siedzącej nieruchomo? Oczywiście, że jest. Ale czy dziecko, które chce tylko biegać, będzie się uśmiechać, gdy zostanie zmuszone do spokojnego siedzenia? Oczywiście nie.

Traktuj aktywną sesję portretową malucha jak robienie zdjęć sportowych. Użyj krótkiego czasu otwarcia migawki, trybu zdjęć seryjnych i ciągłego autofokusa. Często warto podać im punkt początkowy i końcowy, jeśli są na tyle dorośli, by zrozumieć tę koncepcję. W ten sposób bieganie odbywa się w najbardziej malowniczym miejscu.
Wraz z rodzeństwem wyznacz linię mety i poproś ich o udział w wyścigu. Będą się uśmiechać, będziesz robić zdjęcia i jednocześnie spalać energię.

Inną sztuczką pozwalającą na robienie świetnych zdjęć aktywnych dzieci, które są nieco mniej próbujące z autofokusem aparatu, jest zachęcenie do tańca. Na przykład poproś małą dziewczynkę chętną do pokazania sukienki, aby kręciła się w kółko. Albo poproś małego chłopca, aby się poruszał lub popisał się własnymi unikalnymi ruchami tanecznymi.
Taniec może być mniej obciążający dla autofokusa aparatu niż bieganie. Nadal będziesz potrzebować ciągłego autofokusa, krótkiego czasu otwarcia migawki i trybu zdjęć seryjnych. Ale pozostaną na mniejszym obszarze w porównaniu do biegania w kierunku kamery.
Jeśli pracujesz z dziećmi, które są zbyt małe, aby zrozumieć instrukcje, spróbuj sam zatańczyć. Zobacz, czy cię skopiują.
Fotografie dzieci są coraz bardziej popularne od morza po Wrocław i Zakopane. Nie tylko w wymiarze reklamowym i produktowym ale też jako pamiątka na późniejsze lata.

 

Author: fotofaktory.pl