W Internecie kradzież fotografii jest tak łatwa, jak kliknięcie prawym przyciskiem myszy i zapisanie. Musisz wiedzieć, jak chronić swoje obrazy i co robić, jeśli są niewłaściwie wykorzystywane.
W tym przewodniku wyjaśniono czym są te prawa i roszczenia dotyczące naruszenia praw i kiedy należy używać tego małego kółka z literą „c”.
Po pierwsze, czym właściwie są prawa autorskie?
Prawa autorskie w fotografii oznaczają, że jesteś właścicielem utworzonego przez siebie obrazu. Prawo mówi, że stworzyłeś ten obraz zaraz po zwolnieniu migawki.
Fotograf, który nacisnął przycisk, jest właścicielem praw autorskich. Fotograf będzie właścicielem tych praw autorskich przez całe życie i 70 lat później.
Niezależnie od tego, czy jest to fotografia na dysku twardym, portfolio online czy post na Twoim kanale na Instagramie, posiadając tę własność, masz wyłączne prawa do swojego obrazu zgodnie z prawem autorskim.
To zawiera:
-Reprodukcję twojej fotografii
-Przygotowywanie prac pochodnych na podstawie Twojej fotografii
-Publiczne rozpowszechnianie kopii fotografii (sprzedaż, wynajem, dzierżawa lub wypożyczenie)
-Publiczne wyświetlanie zdjęć
Posiadanie praw autorskich do fotografii nie wymaga żadnych specjalnych dokumentów ani posiadania znaku © związanego z Twoim zdjęciem. Prawa autorskie zaczną obowiązywać automatycznie po opublikowaniu zdjęcia w Internecie, ponieważ w tym momencie istnieje ono na „materialnym nośniku”. Jest tam i jest Twój.
Fotografie jako efekt pracy dla kogoś
Fotograf to pracownik zatrudniony do wykonywania zdjęć dla pracodawcy. Przykładem pracy do wynajęcia jest fotoreporter zatrudniony w gazecie. Jednak fotograf ślubny lub portretowy zatrudniony na jedno konkretne wydarzenie nie jest zatrudniony do wynajęcia.
Fotograf zostaje zatrudniony i podpisuje pisemną umowę, która wyraźnie stwierdza, że praca ma być uznana za pracę do wynajęcia.
Umowa o pracę do wynajęcia powoduje że zrzeka się wszelkich praw fotografa do pracy stworzonej dla klienta. Więc upewnij się, że wiesz, w co się pakujesz, zanim w coś się zaangażujesz
Czy w ogóle musisz zarejestrować swoje prawa autorskie?
Rejestracja praw autorskich jest dobrowolna i jest ogólnie postrzegana jako formalność, aby Twoje zdjęcie stało się publicznie dostępne. Rejestracja może się jednak przydać, jeśli chcesz podjąć kroki prawne przeciwko naruszeniu Twojej pracy.
Jeśli Twoje zdjęcie nie zostało zarejestrowane w odpowiednim urzędzie przed naruszeniem, fotograf może odzyskać jedynie „rzeczywiste szkody” zamiast „odszkodowania ustawowego”. Oznacza to, że fotograf jest uprawniony tylko do „godziwej wartości rynkowej” swojej pracy, a nie do kwoty, która może sięgać wyższej kwoty plus opłaty prawne.
W takich sytuacjach zawsze dobrą praktyką jest zarejestrowanie zdjęć w ciągu trzech miesięcy od ich pierwszej publikacji – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zgłoszenie może zająć do ośmiu miesięcy. Sądy zazwyczaj obliczają rzeczywiste odszkodowanie na podstawie zwykłych opłat licencyjnych oraz zysków uzyskanych z naruszenia.