Taktyka dla fotografii przybrzeżnych

Nadmorskie krajobrazy mogą być niezwykle satysfakcjonującym przedmiotem dla fotografów krajobrazów i może obfitować we wspaniałe zdjęcia. Oprócz przestrzegania ogólnych wytycznych dotyczących fotografii krajobrazowej, oto kilka innych rzeczy, o których warto pomyśleć następnym razem, gdy będziesz z aparatem na wybrzeżu.

Dotrzyj na miejsce we właściwym czasie

Fotografia krajobrazu przybrzeżnego teoretycznie może być wykonana o każdej porze dnia i nocy. Większość fotografów, którzy konsekwentnie osiągają świetne wyniki, preferuje złotą godzinę lub niebieską godzinę jako swój ulubiony czas na robienie zdjęć. Poruszanie się w tych czasach pozwala uchwycić oszałamiające zmieniające się warunki oświetleniowe. Przyzwyczaj się do strzelania przed wschodem lub po zachodzie słońca.

Uzyskaj filtr ND Grad

Sekretnym sposobem dla krajobrazów przybrzeżnych, które są kręcone w złote i niebieskie godziny, jest filtr ND grad – broń wybierana przez wielu fotografów krajobrazu. To po prostu znacznie ułatwia uzyskanie prawidłowej ekspozycji na niebie (działają jak ogromne i jasne źródło światła) w tym samym czasie, co przednie i środkowe obszary, które często mogą znajdować się w cieniu.

Zmniejsz drgania aparatu

Fotografowanie w słabym świetle oznacza, że ​​będziesz musiał ustabilizować aparat najlepiej, jak potrafisz. Zwykle oznacza to statyw na początek. Możesz także zastosować zdalne wyzwalanie migawki lub przynajmniej funkcję opóźnionego pomiaru czasu, która jest standardem w wielu lustrzankach cyfrowych.

Kiedy koncentrujesz się na pięknych kolorach nieba w złotych lub niebieskich godzinach, bardzo łatwo jest zapomnieć, że to co na pierwszym planie może naprawdę dodać element zainteresowania do przybrzeżnego krajobrazu, który jest niezastąpiony. Zwykle trochę zwiadu po okolicy ujawni wszelkiego rodzaju potencjalnie interesujące obiekty na pierwszym planie, które mogą uzupełnić twoją kompozycję. Fotografia ta jest też trochę jak turystyka.

Czas otwarcia migawki i woda

Pamiętaj, że jeśli robisz zdjęcia przy słabym świetle, z długim czasem otwarcia migawki, woda może wydawać się zamazana lub zamglona. Osobiście podoba mi się ten efekt. Jeśli tego nie lubisz musisz skrócić czas otwarcia migawki i odpowiednio dostosować inne ustawienia. Może to być trudne przy słabym świetle, więc prawdopodobnie w tym przypadku dobry jest pomysł, aby dotrzeć do lokalizacji, gdy wokół jest trochę więcej światła. Alternatywnie możesz robić zdjęcia z szerszymi przysłonami lub zwiększać czułość ISO, ale żadna z tych opcji niekoniecznie jest idealna dla krajobrazów (w zależności od twoich intencji).

 

Author: fotofaktory.pl