
Wspaniałe ujęcia wnętrz, które widzisz w magazynach, mogą wydawać się niemożliwe do wykonania jako fotograf, ale tak nie jest!
Zanurzmy się i omówmy te kilka wskazówek. W mgnieniu oka zaczniesz tworzyć zdjęcia wnętrz warte czasopisma!
Skoncentruj się na szczegółach
Czy zdarzyło Ci się robić zdjęcia do ogłoszeń nieruchomości? Wtedy mogłeś już posmakować tego, jak wygląda fotografowanie wnętrz. Ale fotografia architektury czy wnętrz różni się od fotografii nieruchomości.
Musisz poświęcić więcej czasu i energii na każdą część procesu, w tym na postprodukcję. Oczekiwania są również wyższe podczas pracy z projektantami wnętrz lub budowniczymi.
Sesje zdjęciowe wnętrz są bardzo spójne i zorientowane na szczegóły. Trzeba poświęcić wystarczająco dużo czasu na spotkanie z klientem, stylizację i montaż. Ta wielka dbałość o szczegóły pozwala żądać wyższych stawek. Odpowiednie aranżacje robią tutaj wiele: meble powinny być ustawione w odpowiedni sposób, warto dodać kilka akcentów i dekoracji co ociepli pomieszczenie.
Ostatecznym celem jest zawsze wykonanie przyciągających wzrok zdjęć wnętrz. Muszą świetnie wyglądać w magazynach, a także na Instagramie.
Wyłącz światła
Oświetlenie może zależeć od osobistych preferencji. Ale istnieje ogólna zgoda co do wysokiej klasy fotografii wnętrz. Przy wszystkich zdjęciach wnętrza domu wyłączaj światła. Pomaga to stworzyć naturalny wygląd i równomierną temperaturę światła, co oznacza lepsze zdjęcia.
Włączone oświetlenie wewnętrzne tworzy również różnego rodzaju cienie. Będą pojawiać się na ścianach, podłogach i meblach. To rozprasza i odciąga od rzeczywistych elementów wystroju wnętrza.
Czy istnieje funkcja oświetlenia, którą chcesz pokazać na zdjęciach, na przykład oświetlenie wbudowane? To jedyny moment, w którym warto rozważyć włączenie światła do fotografii wnętrz. W takim przypadku pamiętaj o umieszczeniu w nawiasie co najmniej drugiej ekspozycji, która jest nieco ciemniejsza. W ten sposób możesz złagodzić jasność światła i utrzymać równomierne oświetlenie.
Możesz także zdecydować się na włączenie niektórych świateł dla dowolnych funkcji projektu. Pamiętaj, aby zrównoważyć temperatury światła podczas edycji.
Świetnym narzędziem do tego jest lokalny pędzel dopasowania lub filtr gradientu w Lightroom. Pomoże Ci to zrównoważyć temperaturę światła z oprawy. To jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących fotografii wnętrz, jakie możemy zaoferować.
Pracuj z warstwami
Będziesz chciał zrobić kilka zdjęć w trybie bracketingu przy różnych wartościach ekspozycji. W ten sposób można je nakładać na siebie, aby uzyskać subtelny, naturalny obraz końcowy HDR podczas edycji zdjęć.
W każdym ujęciu z oknami warto ustawić zakres 3–4 ekspozycji. Daje to ciemniejsze ramki, których możesz użyć do pokazania widoku za oknami. I średnie ekspozycje, które pomagają zrównoważyć jasne światła.
Podczas mieszania warstw używaj dużych miękkich pędzli, aby zachować naturalny wygląd. Zdjęcia wnętrz wymagają Twojej pełnej uwagi podczas całego procesu. Chcesz uniknąć zbytniej automatyzacji, aby utrzymać kontrolę jakości swoich klientów.
Proces edycji jest często nieco żmudny. Nie ma automatyzacji i wymaga dużej dbałości o szczegóły.
Jeśli zauważysz wystarczający wzrost, rozważ outsourcing edycji zdjęć wnętrz. Następnie możesz skupić się na relacjach z klientami i doskonalić swoje umiejętności fotograficzne dzięki rzeczywistym zdjęciom wnętrz.