
Rób najlepsze zdjęcia w dowolnym miejscu i czasie.
Do tej pory wszyscy znamy podstawy fotografowania smartfonem: wyciągasz telefon i naciskasz przycisk. Ale jeśli naprawdę planujesz zachować te wspomnienia dla potomności, chcesz, aby zdjęcia z telefonu wyglądały jak najlepiej. Ulepsz swoją fotografowanie dzięki tym kilku wskazówkom i sztuczkom.
Ustawienia aparatu, oświetlenie, tryby sceny i kompozycja mogą odgrywać rolę, jak wyjaśnimy. A kiedy Twoje zdjęcia wyglądają odpowiednio fantastycznie, pamiętaj, aby poświęcić trochę czasu na ich kopię zapasową w bezpiecznym miejscu.
Dostosuj ostrość i ekspozycję.
Aparat w telefonie przeszedł długą drogę w krótkim czasie, a większość telefonów daje teraz pewną kontrolę nad ostrością i ekspozycją ujęcia. Jeśli ręczne ustawianie ostrości jest dostępne, zwykle jest aktywowane dotknięciem ekranu w punkcie, w którym aparat ma ustawić ostrość.
Sprawdź też ustawienia aplikacji aparatu w telefonie. Jeśli znajdziesz opcję rozpoznawania twarzy, automatycznie skupi się ona na twarzach, pomagając uniknąć zdjęć, na których twarze znajomych są zamazane.
Potem jest ekspozycja, czyli ilość światła wpuszczana do kadru. W domyślnej aplikacji aparatu iPhone’a możesz stuknąć raz, aby ustawić ostrość, a następnie przytrzymać i przeciągnąć, aby dostosować ekspozycję. Telefony są różne, ale podobnie wygląda sytuacja w aplikacji aparatu na Androida: dotknij raz, aby ustawić ostrość, a następnie możesz dostosować ekspozycję za pomocą suwaka, który pojawia się z boku lub u góry ekranu. Gdyby był jakiś problem z tym ustawieniem, internet przychodzi z pomocą, zawsze można tam poszukać dodatkowych wskazówek.
Użyj trybu HDR.
HDR, czyli High Dynamic Range, jest teraz podstawową funkcją aplikacji do aparatów na smartfony. Mówiąc najprościej, wydobywa szczegóły z najciemniejszych i najjaśniejszych części obrazu i ogólnie tworzy lepszą równowagę kolorów. Wadą jest to, że w trybie HDR przetwarzanie zdjęć zajmuje trochę więcej czasu.
Szczególnie nadaje się do zdjęć krajobrazów i portretów, zwłaszcza gdy występuje duży zakres między najciemniejszymi i najjaśniejszymi częściami zdjęcia. Ponieważ jednak zrobienie zdjęcia zajmuje kilka milisekund dłużej, należy unikać używania go na szybko poruszających się obiektach lub gdy nie możesz utrzymać telefonu stabilnie.
Niezależnie od marki i modelu telefonu, „tryb HDR” powinien być widoczny w dobrze widocznym miejscu na ekranie. Jest również prawdopodobne, że możesz ustawić to tak, aby włączało się automatycznie (jak w standardowym Androidzie powyżej), co oznacza, że tryb HDR będzie się włączał, gdy aparat wykryje, że może być przydatny. Możesz także włączać i wyłączać tryb HDR ręcznie.
Tam, gdzie to możliwe, używaj naturalnego światła.
Światło jest jednym z najważniejszych czynników na każdym zdjęciu. Jeśli potrafisz wykorzystać dostępne naturalne światło, nie musisz uciekać się do wbudowanej lampy błyskowej telefonu (co może dać niezadowalające rezultaty, szczególnie z dużej odległości).
Jeśli możesz, ustaw obiekty tak, aby były dobrze oświetlone od przodu i nie były zarysowane przez silne światło z tyłu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe w przypadku szybkich ujęć, ale rób, co możesz.
Używanie sztucznego światła też może działać, ale musisz zachować większą ostrożność. Na przykład w nocnej scenerii poproś znajomych, aby stanęli bliżej blasku sztucznego światła, a nie głębiej w cieniu, i upewnij się, że ich twarze są jak najlepiej oświetlone. Używanie lampy błyskowej może pomóc, ale jeśli masz czas, spróbuj jednego zdjęcia z lampą błyskową i jednego bez, aby zobaczyć różnicę.